Tutaj dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do porodu
Torbę najlepiej już przygotować na 3-4 tygodnie przed terminem porodu bo może się okazać że przyjazd do szpitala będzie konieczny wcześniej. Nie wszystko można spakować tak szybko jednak większość rzeczy może spokojnie być przygotowana.
Zabieramy do szpitala jak najmniej, czyli tylko to, co jest niezbędne.
Do przyjęcia do porodu nie jest potrzebne skierowanie!
Przed porodem pojawiają się sygnały (ok. 2 tygodnie przed) mówiące o tym, że zbliża się rozwiązanie .Należy bacznie obserwować swoje ciało i nie lekceważyć żadnego z nich. Do najczęstszych należą
Poród dzieli się na cztery okresy. Pierwszy trwa najdłużej, rozwijają się skurcze ale są rzadkie, mało bolesne, porównywalne do bólu miesiączkowego. Z czasem stopniowo się nasilają i występują coraz częściej powodując skracanie i rozwieranie szyjki. Jest to czas kiedy można pozostać jeszcze w domu i przyjmować dogodne pozycje, np. położyć się czy posiedzieć w swoim ulubionym miejscu w domu. Można również korzystać z relaksującego działania wody (prysznic bądź wanna) .Gdy ból staje trudny do wytrzymania i regularnie się powtarza co 7-5 minut jest to moment kiedy należy przyjechać do szpitala.
U WIELORÓDEK SKURCZE MOGĄ NASILAĆ SIĘ SZYBCIEJ I DYNAMICZNIEJ, DLATEGO MAMA KTÓRA RODZI KOLEJNE DZIECKO POWINNA ZACHOWAĆ WIĘKSZĄ CZUJNOŚĆ.
W Trakcie Porodowym znajduje się 5 jednoosobowych sal przeznaczonych do porodu siłami natury. Każda sala posiada łóżko porodowe, łazienkę z prysznicem, KTG, stanowisko do nagrzewania noworodka oraz elementy wspomagające poród takie jak piłka czy worek sako.
Po urodzeniu mama i maluszek oraz osoba towarzysząca przebywają na Sali Porodowej jeszcze 2 godziny, potem następuje przekazanie na oddział ginekologiczno-położniczy (I PIĘTRO).
W tym oddziale obowiązuje regulamin odwiedzin który jest dostosowany do wymogów epidemiologicznych zapewniających bezpieczeństwo noworodkom
W trosce o Twoje nowonarodzone dziecko prosimy o nie wprowadzanie dzieci zgodnie z zaleceniami zawartymi w regulaminie.
Dzieci mogą być rezerwuarem wielu groźnych chorób wirusowych (ospy, odry, różyczki, wirusa RS itp.), a także bezobjawowymi nosicielami bakterii tj. dwoinki zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae), dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które (Neisseria meningitidis) i wielu innych, które dla noworodka mogą stanowić źródło zakażenia.
Mając na uwadze najwyższe bezpieczeństwo Twojego nowonarodzonego dziecka, prosimy o przestrzeganie wyżej wymienionego zalecenia.