15 kwietnia dzień trzeźwości

15 kwietnia – Dzień Trzeźwości

W Dniu Trzeźwości warto byłoby sobie określić czym jest  trzeźwość, która potocznie kojarzy się najczęściej z abstynencją alkoholową, narkotykową, czyli powstrzymywaniem się od picia alkoholu bądź zażywania narkotyków itp.

Prawdą jest, że abstynencja jest podstawą zdrowienia i je rozpoczyna  ale do pełnego  zdrowienia prowadzi wyłącznie proces, który właśnie nazywamy “trzeźwieniem” i który uruchamiamy  m. in. poprzez psychoterapię uzależnienia i którego celem jest uzyskanie trzeźwości.

Zatem psychoterapia uzależnienia nie polega tylko i wyłącznie na zatrzymaniu czynności autodestrukcyjnych (picia, zażywania, czynności kompulsywnych), czyli podjęciu abstynencji ale przede wszystkim skupia się na uruchomieniu procesu trzeźwienia poprzez dokonywanie konstruktywnych zmian w sferze emocjonalnej, behawioralnej, poznawczo-wolicjonalnej czy duchowej.

Tak dopiero budowana trzeźwość stwarza przestrzeń do pełnego uwolnienia się od autodestrukcji picia, zażywania itp. Trzeźwość jest zatem etapem wyższym od utrzymywania abstynencji. Samo podjęcie abstynencji i jej utrzymywanie nie warunkuje pełnego zdrowienia i często kończy się niepowodzeniem i powrotem do nałogowych zachowań.

Czym  jest zatem trzeźwienie, które uruchamiamy w programie psychoterapii m. in. u naszych pacjentów w Oddziale Leczenia Uzależnień:

Ujmując w sposób metafizyczny to odnajdywanie źródeł zasilania i uruchamianie przepływu energii, dzięki której będziemy się dobrze czuć, być w zgodzie ze sobą i światem, wzmacniać się i rozwijać zostawiając trwałe i wartościowe ślady.

Warto wiedzieć, że pewne obszary w nas wymagają osobnych zasobów energii i różnych sposobów zasilania i w praktycznym ujęciu polega to uruchomieniu wewnętrznych zdrowych zasobów,  mechanizmów, które są w nas lub w otaczającym nas świecie, jak:

Gdy dręczy nas pesymizm, można powiedzieć, że nas umysł potrzebuje przepływu energii umysłowej, zawartej na przykład w dobrych pomysłach czy inspiracjach.

Gdy przepełniają nas przykre uczucia: złość, lęk, smutek,uraza- wtedy potrzebujemy zasilającej energii emocjonalnej tkwiącej w doznaniach dobra, piękna i miłości.

Gdy jesteśmy w złej kondycji fizycznej, chorujemy, odczuwamy przykre dolegliwości- nasze ciało potrzebuje wzmocnienia:odpoczynku lub ruchu, kontaktu z naturą, a może  prostu musimy coś zjeść.

Gdy upadamy na duchu , tracimy poczucie sensy życia i wartości czegokolwiek – może wtedy potrzebujemy duchowego zasilania przez kontakt z Bogiem, Siłą Większą od nas, prawdziwymi wartościami czy wielkimi ideami

Zatem znajdowanie źródeł rzeczywistego zasilania jest zarówno pomysłem na to jak rozumieć trzeźwienie, jak i sposobem na życie w trzeźwości.

 

(na podstawie książki “Nałogowy Człowiek” A. Dodziuk, L. Kapler, IPZ, PTP- Wa-wa, 2007)

 

ZDJĘCIA:

dzientrzezwoscidzientrzezwoscidzientrzezwosci

dzientrzezwoscidzientrzezwosciPsychoterapeuci OLU w codziennej pracy nad budowaniem trzeźwości

 

Publikowane od
Publikowane do