Przed zabiegiem operacyjnym
Zespół lekarzy i pielęgniarek Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oferuje Państwu m.in. znieczulenia do operacji i niektórych zabiegów diagnostycznych wykonywanych w trybie planowym, przyśpieszonym, pilnym i nagłym – w zależności od medycznych wskazań.
W zależności od stanu pacjenta i przeprowadzanego zabiegu wykonujemy znieczulenie ogólne (zwane dawniej narkozą) lub regionalne.
Wśród znieczuleń regionalnych wyróżnia się tzw. blokady centralne czyli znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe ( w uproszczeniu jest to zastrzyk w okolicy kręgosłupa) oraz blokady splotów, pni i nerwów obwodowych oraz tzw. znieczulenie odcinkowe dożylne. Coraz więcej blokad wykonujemy pod kontrolą USG, co daje większą skuteczność i ogranicza powikłania.
Powikłania znieczuleń zdarzają się rzadko, chcąc im zapobiegać przygotowujemy pacjenta do znieczulenia, indywidualnie dobieramy najlepsze znieczulenie, monitorujemy stan pacjenta podczas i po znieczuleniu. Używamy materiałów i sprzętu jednorazowego użytku i nowoczesnych leków ( środków ) do znieczulenia.
Do każdego znieczulenia pacjent powinien być odpowiednio przygotowany i zakwalifikowany, dlatego wypełniają Państwo ankiety anestezjologiczne, byśmy dowiedzieli się wszystkiego, co istotne, o Państwa chorobach towarzyszących. Te choroby i leki zażywane przez Państwa mają duży wpływ na wybór odpowiedniej metody znieczulenia. Czasem konieczne jest odstawienie niektórych leków lub modyfikacja ich stosowania. Chodzi o to, by nasze postępowanie było dla Was maksymalnie bezpieczne.
Oddział operujący skieruje Państwa z wypełnioną ankietą anestezjologiczną na wstępną wizytę do Poradni Anestezjologicznej w celu wczesnego wykrycia ewentualnych problemów zdrowotnych, by mieli Państwo czas przed przyjęciem do szpitala na zdiagnozowanie u swojego lekarza. Będąc już pacjentem szpitala, zostają Państwo ponownie skierowani przez oddział leczący do Poradni Anestezjologicznej celem ostatecznej kwalifikacji do znieczulenia. Na formularzu ankiety znajdują się także zalecenia przedoperacyjne, których przestrzeganie jest bardzo ważne. Ankietę proszę uważnie przeczytać, zaznaczyć wymagane miejsca.
Pacjenci operowani w trybie pilnym i nagłym nie muszą zgłaszać się do poradni.
Jeśli chcieliby Państwo zapoznać się z wzorem ankiety anestezjologicznej już wcześniej lub wydrukować ją i wypełnić , to należy kliknąć na jeden z poniższych linków: dla dorosłych, dla dzieci lub dla ciężarnej przed cięciem cesarskim.
Dziękujemy.
Warto wiedzieć, że nowoczesne kompleksowe przygotowanie do operacji nazywane bywa prehabilitacją. Duże operacje to wyzwanie dla organizmu na miarę startu w maratonie. Bez poważnego przygotowania coś może pójść nie tak, jak byśmy chcieli. Prehabilitacja obejmuje przedoperacyjną kontrolę chorób przewlekłych u swojego lekarza, odpowiednio wzmocnioną dietę na bazie białka, wzmocnienie mięśni przez dobrane ćwiczenia fizyczne, odstawienie nałogów i zdrowy styl życia, a w niektórych przypadkach także opieka psychologa
Życzymy, by pobyt w szpitalu, skoro konieczny, był dla Państwa możliwie mało stresujący.
Zespół lekarzy i pielęgniarek anestezjologii.