Nowy sprzęt za ponad 6 milionów złotych! | Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie

Nowy sprzęt za ponad 6 milionów złotych!

Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie 14 stycznia 2022 r. uroczyście przekazano do użytku nowoczesny sprzęt medyczny. Tomograf komputerowy, aparat RTG oraz mammograf zostały zakupione dzięki dotacji z  budżetu Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Każdego roku, około 10 tysięcy pacjentów konińskiego szpitala korzysta z pracowni tomografii komputerowej. Czynna jest ona 24 godziny na dobę dla pacjentów zarówno ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, jak i innych oddziałów szpitalnych. – Nasza pracownia została wyposażona w wysokiej klasy 80-cio rzędowy system tomografii komputerowej. Do tej pory dysponowaliśmy urządzeniem z 2014 roku, którego stan techniczny oraz parametry diagnostyczne utrudniały precyzyjne rozpoznania. Do tego, awaryjność sprzętu powodowała przestoje w pilnej i planowej diagnostyce oraz leczeniua co za tym idzie, generowała wysokie koszty utrzymania – mówił podczas uroczystości Krzysztof Albiński, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie. Dzięki wykorzystaniu unikalnych, zaawansowanych technologii i algorytmów, nowy tomograf umożliwia maksymalną redukcję dawki promieniowania przy zapewnieniu jak najwyższej jakości obrazowania. Dzięki nowoczesnemu urządzeniu, komfortowo i bezpiecznie będzie można przeprowadzić badania wszystkich grup pacjentów: bariatrycznych, podłączonych do aparatury podtrzymującej życie, pediatrycznych czy osób z niepełnosprawnościami. Co ważnie, istnieje również możliwość zastosowania filtrów hybrydowych w diagnostyce płuc, w tym również pacjentów z COVID-19. Sprzęt kosztował ponad 3, 8 mln złotych.

Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie wykonuje rocznie ok. 2 tysięcy mammografii. Pod koniec ubiegłego roku, 12-letni sprzęt do jej wykonywania został zastąpiony w ultranowoczesnym urządzeniem. – Pamiętajmyże to właśnie regularne badanie pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie chorobygdy możliwe jest jej skuteczne leczenieWykrywanie nowotworu we wczesnym stadium przyczynia się z kolei do obniżenia kosztóleczenia – tłumaczył dyrektor szpitala. Zakup nowoczesnego mammografu to kwota ponad 1,3 mln złotych.

Podczas uroczystości poinformowano także o zakupie nowoczesnego aparatu RTG, który kosztował ok. 1 mln złotych. Dotychczasowy, z 2005 roku, doczekał się wymiany, a jest to urządzenie niezwykle ważne w konińskim szpitalu. Rocznie korzysta z niego ponad 20 tysięcy pacjentów. – Pamiętajmyże popularne „prześwietlenie” jest cały czas jedną podstawowych technik diagnostycznych w medycynie. W naszym szpitalu wykonujemy badania RTG: głowyklatki piersiowejprzeglądowe jamy brzusznejkręgosłupa w różnych odcinkachmiednicykończyn górnych i dolnych – powiedział dyrektor Albiński. Sprzęt bardzo przyda się także ze względu na trwającą pandemię. Badanie RTG klatki piersiowej pozwala bowiem wykryć zmiany spowodowane przez COVID-19, ale także choroby takie jak zapalenie płuc czy nowotwory płuc. Nowo zakupiony aparat wykonuje zdjęcia w technologii cyfrowej i zapewnia wysoką jakość badań, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pacjenta.

W podsumowaniu dyrektor szpitala podkreślił, że Wspomniane inwestycje nie byłyby możliwe gdyby nie zaangażowanie w rozwój naszego szpitala pani Pauliny Stochniałek– Członkini Zarządu Województwa WielkopolskiegoSzczególne podziękowania należą się również panu dr. Leszkowi Sobieskiemuktóry do września ubiegłego roku pełnił funkcję Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie, to właśnie dzięki jego inicjatywie udało się zakupić sprzętktóry dzisiaj mamy możliwość Państwu zaprezentować.